فعل سازندگی در حاشیه شهر مشهد صرف می شود :
شناسه خبر :۵۰۷۵

لبخند حاشیه نشینان ، هدیه گروه های جهادی بسیج سازندگی خرسان رضوی

نقاط محروم و دورافتاده در استان کم نیست و سال به سال شاهد حضور نیروهای جهادی سپاه و بسیج سازندگی خراسان رضوی در این عرصه وارد عمل می‌شوند.
نسخه مناسب چاپ

 

اردوهای جهادی و سازندگی فصل مشترک گفتمانی است که هر ساله به‌ویژه در ایام تابستان برجسته می‌شود و گروه‌های متعددی در سراسر کشور به امر سازندگی و بهسازی و مرمت واحدهای مختلف در نقاط دورافتاده و یا محروم می‌پردازند.

خراسان رضوی و مشهد نیز از دیرباز مهد این گونه فعالیت‌های جهادی بوده است و فعالیت‌های متعددی در مناسبت‌های مختلف در این استان صورت می‌گیرد و البته هر ساله با نظم و قدرت بیشتری این عملکرد افزایش پیدا می‌کند.

نقاط محروم و دورافتاده در استان کم نیستند و البته به همان اندازه همت‌ها نیز کم نیست و سال به سال شاهد هستیم که نیروهای جهادی سپاه و بسیج سازندگی خراسان رضوی بیشتر در این عرصه وارد عمل می‌شوند و فعالیت‌های جهادی با شور و نشاط بیشتری در حال رخ دادن است.

اگر نگاهی به میانگین سنی افرادی که در این اردوها شرکت می‌کنند داشته باشیم، شاهد هستیم که جوانان رکن اصلی این اردوها را در حوزه‌های مختلف مانند سازندگی، عمران و بهداشت و درمان و یا مسائل فرهنگی تشکیل می‌دهند و در سال‌های اخیر اقبال گروه‌های دانشجویی به این حوزه بیشتر شده است.

حاشیه شهر مشهد نیز از جمله نقاطی است که با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و گروه‌های جهادی مختلفی هرساله در عرصه‌های مختلف در حال خدمت‌رسانی به حاشیه‌نشینان شهر مشهد هستند، سپاه امام رضا(ع) و بسیج سازندگی خراسان رضوی در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی را در حاشیه شهر مشهد صورت داده تا از غبار محرومیت در این مناطق بکاهد و این اتفاق تا حد زیادی نیز خوشبختانه رخ داده است.

نیازهای متعددی مانند بهداشت و درمان و یا تهیه منزل مسکونی به‌ویژه برای زوج‌هایی که در حاشیه شهر مشهد حضور دارند وجود دارد و با همتی بلند و بی‌نظیر در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی برای ساماندهی اقدامات در این مناطق صورت گرفته است.

سازندگی بدون منت

یکی از افراد حاضر در گروه‌های جهادی که در این اردوها در حاشیه شهر مشهد حضور دارد می‌گوید: حاشیه شهر مشهد کمبودهای زیادی دارد که شاید بتوان در رأس آن نیازهای فرهنگی را قرار داد، به‌نظرم باید امکانات و زیرساخت‌های فرهنگی در این حوزه بیشتر شود.

وی که در یکی از اردوهای جهادی زیرمجموعه بسیج سازندگی خراسان رضوی در این منطقه فعالیت دارد؛ ادامه می‌‌دهد: در سال‌های اخیر خوشبختانه بسیج سازندگی و سپاه استان در کنار سایر مجموعه‌ها مثل شهرداری اقدامات زیادی را در حاشیه شهر مشهد صورت داده‌اند و امروز چهره حاشیه شهر مشهد با سال‌های اخیر متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه این سازندگی‌ها بی‌منت و با میل و علاقه جهادگران صورت می‌گیرد ادامه می‌دهد: باید حجم و عمق فعالیت‌ها در این مناطق بیشتر شود، در حوزه مسکن نیز حاشیه شهر مشهد نیازهای خاص خود را دارد و امیدوار هستیم که مسؤولان نیز پابه‌پای گروه‌های جهادی حضور داشته باشند تا بتوانیم خدمات بیشتری ارائه کنیم.

تمرکز در حاشیه شهر مشهد

مسؤول گروه جهادی سرسبیل بسیج سازندگی خراسان رضوی هدایت نیز که در حاشیه شهر مشهد فعالیت‌های متعددی را صورت داده در این زمینه می‌گوید: عمده فعالیت ما در بسیج سازندگی خراسان رضوی در حوزه محرومیت‌زدایی و بخشی نیز در حوزه کارآفرینی و اشتغال‌زایی است اما عمدتا در حوزه فعالیت‌های جهادی مربوط به ساخت‌وساز فعالیت داریم.

هادی صاحبقرانی بیان کرد: زمانی در خارج از استان این فعالیت‌ها را صورت می‌دادیم اما اکنون در حاشیه شهر مشهد متمرکز شده‌ایم و با همکاری نواحی و بسیج سازندگی خراسان رضوی در بحث ساخت‌وسازها و یا مرمت واحدها مشارکت داریم.

وی ادامه می‌دهد: ما از طریق دوستان خودمان در فضای محلات حاشیه شهر مشهد و یا سایر نواحی از مشکلات مطلع می‌شویم و شناسایی صورت می‌گیرد و با ناحیه بسیج و حوزه نیز هماهنگی صورت می‌گیرد؛ بیشترین مسئله این است که مصالح مورد نیاز برای کار تامین شود و از نظر نیروی جهادی خوشبختانه مشکلی نداریم و آمادگی بالایی برای کار کردن وجود دارد.

مسؤول گروه جهادی سرسبیل بسیج سازندگی خراسان رضوی هدایت می‌افزاید: مهم‌ترین نیاز حاشیه شهر مشهد در حوزه‌های عمرانی است و باید سراغ محرومان و مستضعفان برویم و از سوی دیگر باید پروژه‌هایی برای جوانانی که ابتدای زندگیشان است مهیا شود و باید برای این مسئله تقویم مناسبی تهیه شود تا زمینه برای ازدواج آسان نیز مهیا شود.

صاحبقرانی می‌گوید: باید اولویت اصلی فضای جهادی را همچنین به سمت کارآفرینی و اشتغال زایی ببریم و در این صورت می‌توانیم به جامعه نیز کمک زیادی داشته باشیم.

به نظر می‌رسد در مجموع گروه‌های جهادی امروز در حوزه سازندگی بسیار پیشرو هستند و آثار آن را می‌توان در بسیاری از نقاط محروم جامعه و حاشیه شهر مشهد شاهد بود اما در کنار آن لازم است که گروه‌های دولتی نیز گام‌به‌گام همراه با بسیج سازندگی و سپاه حرکت کنند تا آثار بهتری را در این حوزه شاهد باشیم.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها